Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Yunanistan’ın Türkiye’deki en yüksek temsil yetkisine sahip kurumu Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’dir. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, diplomatik ve kültürel iş birliğinin geliştirilmesi için faaliyet sürdürmek büyükelçiliğin asli görevlerindendir. Yunanistan Vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütmesinin yanı sıra, vize başvuruları kabul etmekte karara bağlamaktadır.

yunanistan ankara büyükelçiliği

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Yunanistan’a olan seyahatinizin süresine ve amacına bağlı olarak Schengen Vizesi ya da ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Konsolosluk Ofisi, başvuru sahiplerine yardımcı olmak için vize başvurularını yetkilendirdiği özel acente aracılığıyla kabul etmektedir. Yetkili acentenin hizmet bedeli, konsolosluk harcına eklenir. Yunanistan’a kısa süreli veya uzun süreli seyahat planı olanlar randevu alarak direkt olarak Büyükelçiliğin konsolosluk ofisine de başvurularını yapabilirler.

Yunanistan Büyükelçiliği Konsolosluk Ofisine yapılacak başvurular için, hafta içi her gün 14:00-15:00 saatleri arasında 0 533 636 56 29 numaralı telefondan kesinlikle randevu alınması gerekmektedir. Pasaport teslim saatler; hafta içi her gün 12:00-13:00 saatleri arasındadır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize başvurularını genellikle 4- 10 iş günü arasında karara bağlar. Resmi Tatil günleri ve dönemsel yoğunluklar, bu süresinin uzamasına neden olabilir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği tarafından karara bağlanan Schengen vize türlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı

Yunanistan dış temsilcilikleri, yetki alanı esasına göre hizmet sunmaktadır. Bu kapsamda Yunanistan Ankara Büyükelçiliğinin görev alanına giren şehirler Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van veYozgat illerimizdir.

Yunanistan Schengen Vizesi Biyometri İşlemi

Yunanistan Schengen vizesi biyometri işlemi, Schengen ülkeleri vize başvuruları için zorunlu olan parmak izi tarama prosedürünü kapsamaktadır. Başvuru sahibinin yetkili birimden randevu alarak, randevu gününde parmak izi tarama işlemini tamamlaması gerekmektedir. Biyometri işlemi tüm Schengen ülkeleri için uygulanmakta, alınan parmak izleri Schengen Vize Bilgi Sistemi’ne (VIS) kaydedilmektedir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Zia Ür Rahman Caddesi No:9-11 Gaziosmanpaşa Ankara
Telefon: +90 312 448 06 47 / +90 312 448 06 38
Faks: +90 312 446 31 91
E-Posta: gremb.ank@mfa.gr
Web Sitesi: https://www.mfa.gr/turkey/tr/the-embassy/

Yunanistan Büyükelçiliği hafta içi her gün 09.30 -12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği bölümleri aşağıdaki gibidir:

Büyükelçiliğin Siyasi İşler Bölümü:

Türkiye’nin iç ve dış politikasındaki mevcut gelişmeleri gözlemleyip analiz ederek çeşitli konularda ikili iş birliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Ekonomi ve Ticaret Bölümü:

Yunanistan Büyükelçiliğin Ekonomik ve Ticari İşler Ofisi, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini geliştirmek ve yatırım fırsatlarını tespit etmek amacıyla hizmet vermekte, Türkiye’nin ekonomisindeki mevcut gelişmeleri gözlemleyip analiz etmektedir.

Telefon: +90 312 427 83 07 / +90 312 427 83 08
Faks: +90 312 427 83 74
E-Posta: ecocom-ankara@mfa.gr

Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Bölümü

Başında Savunma Ataşesinin bulunduğu “Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik” Bölümü Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin bütün Komutanlıklarını temsil etmektedir. Temel görevlerinden biri Büyükelçiye askeri meseleler, silahlandırma politikası, savunma teknolojisi ve alımlar ile ilgili danışmanlık yapmaktır.

Telefon: +90 312 436 0419
Faks: +90 312 427 83 74
E-Posta: gremb.ank@mfa.gr

Basın ve İletişim Bölümü

İletişim Bölümü faaliyetleri öncelikle kamu diplomasisi ile ilgilidir ve bu çerçevede faaliyetleri üç temel alanı kapsamaktadır. Bilgilendirme, iletişim ve Yunanistan’ın tanıtılması. Büronun şefi Yunanistan Büyükelçiliği’nin sözcülük görevini de üstlenmektedir. Yerel kitle iletişim araçları, düşünce önderleri ve geniş kitleler ile Yunanistan arasındaki birincil bilgi bağlantısını oluşturur.

Büyükelçiliğin bünyesinde bulunan basın ve iletişim bölümü, Yunan yetkililerle röportaj talep eden Türkiye'deki gazetecilerin iletişime geçmesi gereken birimdir. Basın ve iletişim bölümü Türkiye'deki Yunan menşeili basın ve yayın firmalarına destek olur. Türkiye'den Yunanistan'a film çekmek için seyahat edeceklerin başvurması gereken birimdir.

Τelefon: +90 312 436 88 66
Faks: +90 312 446 99 62

Ankara dışında ayrıca İstanbul’da da İstanbul Başkonsolosluğu’nun iletişim politikasını üstlenen Basın ve İletişim Bürosu bulunmaktadır.

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.