Yunanistan Transit Vize

Yunan transit vizesi, asıl yolculuğun Yunanistan olmamasına rağmen, güzergah gereği Yunanistan üzerinden yolculuğun gerektiği durumlarda başvurulan vizedir. Yunanistan üzerinden Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek ya da Arnavutluk ülkelerine kara yolculuğu yapacaksanız Yunanistan Transit Vizesi almanız gerekir. Transit vizeler çift girişli ya da çok girişli olarak düzenlenebilir.

Yunanistan Schengen anlaşmasının taraflarından biri olmasında rağmen, bir çok ülke tarafından istenmeyen havaalanı transit vizesi, Yunanistan Vize Politikaları neticesinde Türk vatandaşlarından talep edilmekte. Bu nedenle, farklı bir ülkeye yapacağınız yolculukta, Yunanistan havaalanında aktarma yapacaksanız, Yunanistan Havaalanı Transit Vizesi almanız gerekir.

Hali hazırda geçerli herhangi bir Schengen vizeniz var ise, bu vizeyi transit geçiş için kullanabilirsiniz. Transit yolculuğunuzun tamamlanmasının ardından herhangi bir Schengen ülkesine yolcuğunuz söz konusu olacaksa, diğer yolculuğunuzun gerekçesine göre Turistik, Ticari ya da Ziyaret vizesi başvurusunda bulunarak iki seyahatinizi için tek vize talebinde bulunabilirsiniz.

Yunanistan Transit Vize Banner

Yunanistan Transit Vize İçin Gerekli Belgeler

Yunanistan transit vize için gereken belgeler, turistik vize için gereken belgelerle oldukça benzerlik gösterir. Maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Transit Gerekçeye uygun şekilde doldurulmuş Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formu
 • Yolcuğunuza dair güzergah ve tarih gibi detayları barındıran Transit Vize Talep Dilekçesi
 • 2 Boş sayfası bulunan ve yolculuk sonrasında en az 6 ay süreye sahip, son 10 Yıl içinde alınmış Pasaport
 • 2 adet Biyometrik Resim
 • Barkotlu, E-Devletten alınan ve aile bilgilerinizi de barındıran Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Kimlik Fotokopisi
 • Gidiş ve dönüş sürenizi kapsayan Seyahat Sigortası
 • Pasaportunuzun kullanılmış tüm sayfalarına ait fotokopiler.
 • 18 yaşından küçük olunması halinde muvafakatname.
 • Asıl gideceğiniz ülkeye ilişkin konaklama belgeleri, seyahat detayları, uçuş planları
 • Kendi aracınızla yolculuk yapacaksanız, araç ruhsatınız ve ehliyet fotokopileri
 • Orijinal ve ıslak imzalı, son 3 aylık banka dökümü. Hesap içerisinde en az 5.000 TL bakiye olması gerekir.
 • Mesleki belgeler
  • SSk’lı Çalışanlar: Barkodlu 4A Hizmet Dökümü, Son 3 Aylık Maaş Bordrosu, Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü
  • Şirket Sahipleri: İmza Sirküsü, Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, Ticaret Sicin Gazetesi
  • Emekliler: Barkotlu Emeklilik Belgesi ve Emeklilik Maaş Belgesi
  • Devlet Memurları: Çalışma Yazısı, İzin Belgesi, 4A Hizmet Dökümü
  • Çiftçiler: Çiftçilik Belgesi ve Hayvan Tescil Belgesi
  • Öğrenciler: Sponsor Dilekçesi, Öğrencilik Belgesi ve Sponsorun mesleki durumuna göre yukarıda yazılı olan belgeler
  • Ev Hanımları: Sponsor Dilekçesi, Sponsorun mesleğine uygun şekilde, yukarıdaki listeye göre hazırlanmış belgeler.

Yukarıda iletilen belgelerin tarafımıza ulaştırılmasının ardından uzmanlarımız, bu belgelerin geçerlilik sürelerini, niteliklerinin ve içeriklerinin vize başvurusu için uygun olup olmadığını kontrol ederler. Arzulamanız halinde vize başvuru formu ve dilekçeleriniz uzman kadromuzca ücretsiz olarak hazırlanır.

Belgelerin kontrolünün ardından herhangi bir sorun olması halinde zaman kaybetmeden sizinle iletişime geçilir ve yardımcı olacak yönlendirmeler yapılır. Herhangi bir eksiklik söz konusu değilse, derhal başvurunuzun ikinci aşamasına geçilir ve vize başvurunuzun gerçekleşeceği tarihi belirlemek adına vize randevunuz alınır.

Randevu süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için Yunanistan Vize Randevusu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yunanistan Transit Vize Ücreti

Transit vizenin ücreti de, diğer Yunanistan Schengen vize ücretleri ile benzerlik gösterir. 12 yaş üzerindeki başvuru sahipleri için 80 Euro konsolosluk harcı ve 20 Euro başvuru merkezi hizmet bedeli olmak üzere Toplamda 100 Euro masraf söz konusudur. 12 yaş altındaki yolcular için Yunanistan Konsoloslukları harç talep etmezken, 20 Euro tutarındaki başvuru merkezi ücreti geçerliliğini korur.

Özel koşullar ve ücretlendirme dair diğer detaylar için Yunanistan Vize Ücretleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yunanistan Transit Vize İşlem Süresi

Yunanistan Konsoloslukları, Schengen vizesinin çıkış sürelerini diğer kategorilere yakın tutmakta. Nüfus olarak daha fazla yoğunluğa sahip olan İstanbul ve çevre illerine hizmet veren İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu, transit vize başvurularını genellikle 10-15 iş günü içerisinde sonuçlandırır.

Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu için bu süre 4-10 iş günü olarak düşünülebilir. Edirne Konsolosluğu ise 2-3 gün arasında transit vizeleri karara bağlar. Görev bölgelerine göre başvuru kabul eden Yunanistan dış temsilciliklerinden hangisinin başvurunuzu işleme alacağını Yunanistan Konsoloslukları sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Unutmayın ki, ek evrak talep edilmesi, zaman zaman yaşanan yoğunluklar ve Resmi Tatil Günleri gibi gerekçelerle vize başvurunuzun sonuçlanması uzayabilir. Seyahatinizin sekteye uğramaması ve sorun yaşamamanız için başvurunuzu planladığınız tarihten en az 1 ay önce başlatmanız öneriyoruz. Sorunsuz, zahmetsiz ve hızlı Yunanistan Transit Vize Başvurusu için Şubelerimiz ile iletişime geçebilir ya da İstanbul Merkez Ofisimizi arayabilirsiniz.

Yunanistan Transit Vizesi Yönlendirme Bannerı

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.