Sık Sorulan Sorular

Bu sayfamızda Yunanistan Schengen vizesi hakkında sık sorulan soruları derleyip yanıtlamaya çalıştık.

Her yolcu ve yolculuğun kendine has detayları olsa da, en temel konuları aşağıda bulabilirsiniz. Aklınıza gelen diğer soruların yanıtlarını aramak için Yunanistan Vizesi sayfamıza göz atabilir, Şubelerimizle iletişime geçebilir, ask@eagvs.com adresine mail atabilir ya da 0212 963 22 95 numaralı telefondan merkez ofisimize ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kimlere Gerekir?

Geçerli iki ya da çok girişli bir Schengen vizesi olmayan Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapmak için Schengen Vizesi sahibi olmaları gerekir. Yeşil, Gri ya da Siyah pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmez. 

Vize Başvurusu İçin Pasaport Süresi Ne Olmalı?

Yunanistan vize başvurusunda bulunabilmek için sahip olduğunuz pasaportun, yolculuğun bitiş tarihi itibariyle 6 ay süreye sahip olması gerekir. Aksi durumda başvurunuz kabul edilmeyebilir ya da reddedilebilir.

Yunanistan Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Girilebilir?

Yunanistan Schengen vizesi ile Schengen uygulamasına dahil olan Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre ülkelerine ek olarak,  Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan ülkelerine de girilebilir. 

Meksika hükümeti de, geçerli Schengen vizesi olanlardan vize talep etmemektedir.

Schengen Vizesi İle En Fazla Kaç Gün Kalınabilir?

Vizeniz konaklama süresi Yunanistan konsolosluklarınca belirlenir. Vize üzerine yazılan süre Schengen için 90 gün ile sınırlıdır. Giriş yapacağınız tarihten itibaren geriye dönük 180 günlük dönemde en fazla 90 gün kalınabilir. 90 günden daha uzun süre konaklamanız gerekeceğinde Ulusal Vizeye başvurmanız gerekir.

Vize İlk Giriş Yapılacak Schengen Ülkesinden Mi Alınmalı?

Yaygın düşünülenin aksine, birden fazla ülkenin ziyaret edileceği dönemlerde ilk giriş yapılacak ülkeden değil, en fazla konaklamanın yapılacağı ülkeden vize alınması gerekir.

Randevusuz Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır. Tüm vize başvuru süreçleri randevu sistemi ile yürütülür. Randevu süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için Yunanistan Vize Randevusu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Başvuru İçin Şahsen Gelmem Gerekir Mi?

Başvurunuzda bulunma zorunluluğu koşullara bağlı olarak değişir. Son 5 yıl içerisinde Schengen vize başvuru aşamasında parmak izi vermiş olan yolcular ve 12 yaş altındaki yolcuların şahsen gelmeleri gerekmez. Diğer durumlarda ise biyometrik veri olarak parmak izi alınması gerektiği için evrak teslim aşamasında bulunmanız gerekecektir.

Uzun Süreli Yunanistan Vizesi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yunanistan vize başvuruları neticesinin olumlu olması halinde verilecek süre, konaklama hakkı ve giriş haklarını etkileyen çok sayıda etken söz konusudur. Yunanistan Konsoloslukları vize başvurularını incelerken daha önceki seyahatlerinizin süresine, nerelere yapıldığında, giriş çıkış sayılarına dikkat ettiği gibi Türkiye’deki çalışma ve yaşama şartlarınıza dikkat eder. Vize politikalarının temelinde ülkede kaçak yaşamayacak ya da vizeyi kötü kullanmayacak yolculara izin verilmesi anlayışı yatar. Bu doğrulta başvurunuz yapıldığında, sizin ülkeye olan bağlarınızdan kabul edilen iş hayatınız önemli bir yer işgal eder. Uzun süreli ve kesintisiz bir iş yaşamı olan, kabul edilebilir gelir sahibi bireylerin vizeleri daha uzun süreli çıkabilmektedir. Benzer hassasiyetler gözetilmesi, evli bireylerin başvurularına daha olumlu yaklaşılmasına sebep olabilmekte. Sahip olunan taşınmazlara ait belgeler de ülkeye olan bağlardan kabul edilmekte. 

Konsoloslukların bir diğer dikkat ettikleri konu ise önceki vizelerinizin kullanım şekilleridir. Temsilciliklerin beklentileri vizenin yoğun kullanımının, vizeyi veren Schengen ülkesinde yapılmasıdır. Yunanistan’dan almış olduğunuz Schengen vizesinin yine ağırlıklı olarak Yunanistan sınırları içerisinde kullanılmış olması olumlu referans olacaktır. Daha önceki vizelerinizde gün aşımına gitmemeniz ve vizenin süresi dolmadan çıkmanız oldukça önemlidir. Schengen Vizelerinin süreleri aşamalı olarak arttığından, mevcut vizenizi doğru kullanmanız önünüzdeki başvurularda verilen sürenin artma ihtimalini destekleyecektir.

Seyahat Sigortasının Süresi Ne Kadar Olmalı?

Seyahat sigortasının vize talep ettiğiniz sürenin tamamı kapsamasına özen gösterilmelidir. Eğer istenilen vize süresi 30 günden az ise, seyahat sigortasının en az 30 günlük olarak yapılması gerekir. Seyahat sigortasının Schengen Bölgesinin tamamını kapsadığından ve en 30.000 Euro teminata sahip olduğundan emin olmalısınız. Detaylar için Seyahat Sigortası sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yabancı Uyruklular İçin Vize Prosedürleri Nasıl?

Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan Schengen Vizesine başvurabilmeleri için en az 6 ay süreye sahip oturum ya da çalışma izinlerine sahip olmaları gerekir. Bu belgelerin fotokopileri başvuru dosyasına konulmalıdır. Diğer belge listeleri ise aynıdır. Başvuru için gerekli olan diğer belgeleri incelemek ve detaylıca bilgi edinmek için Yunanistan Vizesi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Üçüncü ülke vatandaşları tarafından yapılacak başvuruların değerlendirme süreleri uzayabilir. Bu nedenle başvuru sahibinin yolculuk tarihinden en az 45 gün önce başvuruyu tamamlamış olmasını önermekteyiz.

Başvurumu Ne kadar Önceden Yapmalıyım?

Yunanistan vizelerinin sonuçlanma süreleri, değerlendirmeyi yapacak olan konsolosluğa göre farklılık gösterir. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularını 15 iş gününde, Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu 7-10 iş günüde, Edirne Konsolosluğu ise 2-3 iş gününde sonuçlandırır. Resmi tatil günceleri, ek evrak talebi ve mülakat için çağrılması gibi nedenlerle bu süreler uzayacağından en geç 1 ay önceden başvuru yapmanızı öneriyoruz.

Yunanistan vize başvurularının en erken seyahatten 6 ay önce gerçekleştirilebileceğini de iletelim.

Tek Girişli, İki Girişli ve Çok Girişli Vize Ne Demek?

Tek girişli vize ülkeye girildiği an itibariyle giriş hakkı tamamlanan, yalnızca bir kere giriş imkanı sunan bir vizedir. Örneğin, Tek girişli ve 15 günlük bir Yunanistan vizesi sahibiyseniz, ülkeye girdiğinizde giriş hakkınız tamamlanır. 15 günü doldurmadan çıkış yapmış olsanız bile yeniden giriş yapamazsınız. 

Tek girişli vizeler sadece vizeyi veren ülkeye yapılacak yolculuklarda kullanılabilir. Yani Yunanistan Tek Girişli Schengen Vizesi ile doğrudan başka bir Schengen ülkesine giriş yapılamaz.

İki girişli vize, Schengen üye ülkelerine iki defa giriş yapmaya olanak tanıyan vizedir. Yoğunlukla Yunanistan Transit Vizeleri için düzenlenir. Turistik ya da Ticari Başvurular için de verilebilir. Ülkeye 2 kez giriş yapıldıktan ya da konaklama gün sayısı doldurulduktan sonra geçerliliğini yitirir. Örneğin Çift Girişli ve 20 günlük bir Yunanistan vizesine sahipseniz, ilk girişinizde 20 günü doldurabilir ya da dilediğiniz iki yolculukta bu süreyi tamamlayabilirsiniz. İki koşuldan herhangi biri yerine geldiğinde vizeniz bitmiş olacaktır.

İki Girişli vize tek girişliden farklı olarak, diğer Schengen ülkelerine giriş için kullanılabilir.

Çok girişli vize aynı zamanda Multi vize olarak da adlandırılır. Giriş-Çıkış sayısına dair bir kısıtlama olmayan vizede konaklama gün sayısı limiti söz konusudur ve en fazla 90 gündür. Vizenin süresi ne kadar uzun olursa olsun 90 gün olarak basım yapılır. Bu süre ülkeye girmek istediğinizde geriye dönük 180 günlük dönem referans alınarak hesaplanır. Önemli olan son 6 aylık dönemde Schengen bölgesinde 90 günün doldurulmamış olmasıdır. Buna dikkat edildiği sürece arzulanıldığı kadar giriş yapılabilir.

Multi Schengen Vizesi de diğer Schengen Ülkelerine giriş yapmaya olanak tanır.

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.