Yunanistan Turistik Vize 2020

Bu sayfamızın içeriğinde Yunanistan turistik vizesi nedir? Yunanistan turistik vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Yunanistan turistik vize ücreti ne kadar? Kimlerin Yunanistan turistik vizesi alması gerekir? Yunanistan vizesi kaç günde çıkar? gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Yunanistan’ın turistik, tarihi ve kültürel alanlarını gezmek, festival ve konserlerine katılmak ya da Yunanistan adalarına Cruise Turu gerçekleştirmek için edinilmesi gereken vize Yunan Turistik Vizesidir. 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklamalı olarak düzenlenmekle birlikte, tek, çift ya da çok girişli olabilir. 

Yunanistan turistik vize başvurularını değerlendirme ve karara bağlama yetkisi, Yunanistan Konsolosluklarınındır.

Yunanistan Turistik Vizesi Kimlere Gerekir?

Yunanistan’a turistik amaçlı seyahat etmek isteyen ve geçerli herhangi bir Schengen Vizesi olmayan tüm bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunmaları ve vize almaları gerekir. 

Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin ise vize almaları gerekmez. 

Hali hazırda konaklama gün sayısınca yeterli ve geçerliliğini koruyan, başka bir Schengen ülkesince verilmiş bir vizeniz varsa da, yeniden vize başvurusunda bulunmadan, mevcut vizenizi kullanarak Yunanistan’a giriş yapabilirsiniz.

Yunanistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Vize Başvuru aşamasında hazırlanması gereken evraklar dört ana kategoride toplanabilirler. Bunlar, Kişisel Evraklarınız, Mesleki Belgeleriniz, Finansal Detaylarınız ve Seyahat Planlarınız olarak gruplandırılabilir.

Evraklarınızı incelerken, başvuru sahibinin kendisi için doğru olan seçeneğine göre hazırlık yapması önemlidir.

Kişisel Evraklar

 • Başvuru sahibi için hazırlanmış, eksiksiz doldurulmuş, Yunanistan Vize Başvuru Formu.
 • Son 10 yıl içerisinde alınmış, en 2 adet boş sayfası bulunan, seyahatten sonra 6 ay daha süresi bulunan pasaport. Pasaportun yıpranmamış olması önemlidir.
 • Son 6 Ay içerisinde çekilmiş, biyometrik fotoğraf
 • E-Devletten Alınmış, barkotlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.  Nüfus kayıt örneğinde sizin, anne, baba, eş ve çocuklara ilişkin bilgilerin bulunması gerekir. Bu nedenle evrakı e-devletten edinirken, Nüfus Aile ->Tam Vukuatlı -> Olayları Göster -> Esi Eşi Listele seçeneklerini seçerek edinmelisiniz.
 • Kimlik Fotokopisi.
 • 18 yaşından küçük olunması halinde, noterden alınan muvafakatname.
 • Pasaportunuzu kullanılmış tüm sayfalarına ait fotokopiler.
 • Başka pasaportunuzda var ise, son 5 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinize ait fotokopiler.
 • Vize başvuru talebinizi ifade eden dilekçe.
 • Yolculuk tarihlerinizi kapsayan, Seyahat Sağlık Sigortası.

Mesleki Belgeler

 • SSK’lı Çalışanlar: Son üç aylık maaş bordrosu, 4A Hizmet Dökümü, Vergi Dairesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri.
 • İşyeri Sahipleri: Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri
 • Devlet Memurları: Konsolosluğa hitaben yazılmış, ıslak ya da elektronik imzalı olarak düzenlenmiş çalışma ve izin yazısı. Son üç aylık maaş bordrosu ve 4A Hizmet Dökümü.
 • Emekliler: E-Devletten alınan, emeklik belgesi ve emeklilik maaş belgesi.
 • Çiftçiler: E-Devletten alınan çiftçilik belgesi, var ise arsa tabu fotokopileri ve hayvan tescil belgesi.
 • Serbest Meslek Sahipleri: iş yaptığınız kurum ve kuruluşlarla yapılmış var ise sözleşmeler, örnek çalışmalar ve dilekçe.
 • Ev Hanımları: Sponsordan alınan dilekçe ve yukarıdaki listeden, sponsorun mesleki detaylarına uygun evraklar.
 • Öğrenciler: E-Devletten alınan öğrenci belgesi, sponsor dilekçesi, yukarıdaki meslek gruplarına göre, sponsor tarafından hazırlanmış mesleki belgeler.

Finansal Detaylar

Yunanistan vize başvurusunun işleme alınabilmesi için geçiminizi nasıl sağladığınızı ve seyahatinizi finanse edebileceğiniz kaynaklara sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir. Bu kapsamda yeni açılmış bir banka hesabından daha ziyade, aktif kullanılan, hareketliliği olan banka hesaplarınızı sunmanız önemlidir. Unutmayın, vizeniz banka hesabına göre değil, tüm dosyanın tutarlığına göre verilir.

Bu doğrultuda, SSK’lı çalışanlar, İşletme Sahipleri, Devlet Memurları ve Çiftçilerin kendi adlarına açılmış, en az 5.000 TL bakiyeye sahip banka hesaplarının son üç aylık dökümlerini sunmaları gerekir.

Emekli olan bireylerin ise emeklilik maaşının yattığı bankadan alınmış son 3 aylık hesap özeti sunmaları istenir. Bu hesapta yeterli bakiye yok ise, yine başvuru sahibine ait başka, yeterli bir bakiyeye sahip banka hesabının eklenmesi gerekir.

Ev Hanımları, Öğrenciler ve Serbest Meslek sahiplerinin sponsorlarına ait banka hesapları Yunanistan vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Sponsorun, her sponsor olduğu başvuru sahibi için 5.000’tl bakiyeye sahip olması istenir.

Bütün bu belgelere ek olarak, geçimini kira gelirleri ile sağlayan kişilerin kira kontratlarını, sahip oldukları gayrimenkullere ait tapu fotokopilerini dosyaya eklenmesi önerilir. Ticari taksi sahiplerinin de benzer şekilde, ticari taksi ruhsatlarının fotokopilerini dosyaya eklenmesi önerilir.

Seyahat Planları

Yunanistan turistik vize başvurusunun önemli kısımlarından birisi de seyahat detaylarının doğru aktarılmasıdır. Bu kapsamda yolculuğunun ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini, bu süre aralığında nerelerde konaklayacağınızı belgelemeniz gerekir.

Seyahatinizi planladığınız tarihlerle uyuşacak şekilde Uçak rezervasyonu yapmanız, talep ettiğiniz konaklama gün sayısına göre otel rezervasyonu yapmanız gerekir. Grup ya da aile olarak başvuru yapılması halinde, rezervasyonlarda her bir başvuru sahibine ait bilgilerin yazıyor olması önem arz eder.

Yolculuğunu otobüs ile yapacaksanız otobüs biletlerinizi, kendi özel aracınızla yapacaksanız ise araç ruhsatını ve şoföre ait ehliyet bilgilerini de başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Yukarıda kişiye özgü olarak listelenen evrakların hazırlanmasın ardından Yunanistan Vizesi Randevusu alınarak başvuru dosyası iletilebilir.

Yunanistan Turistik Vize Ücreti

Schengen ülkelerinin vize ücretleri 2020 Yılının şubat ayında güncellenerek, yetişkinler için 80 Euro olmuştur. 12 Yaş altındaki başvuru sahiplerinin ise konsolosluk ücreti ödemesi gerekmez. Konsolosluk harcına ek olarak her başvuru sahibinin ödemesi gereken bir de başvuru merkezi ücreti bulunur. Bu ücret standart olarak 20 Euro’dur.  Özetlemek gerekirse, 12 yaş üzeri her başvuru sahibi, Yunanistan Turistik Vize için toplamda 100 Euro harç ödemek durumunda iken, 12 yaş altındaki bireyler için 20 Euro masraf söz konusudur.

Euroasia Global Visa Olarak kurumumuz Yunanistan Vizesi Danışmanlık Ücretini ise bu ücretlere ek, 30 Euro olarak belirlemiştir. Daha detaylı bilgi için, Yunanistan Vize Ücreti sayfamızı inceleyebilirsiniz

Yunanistan Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan turistik vizelerin sonuçlanma süresi, başvurunun değerlendirildiği konsolosluğa göre farklılık gösterir. 

Edirne Konsolosluğu, turistik vize başvurularını genellikle 2-3 iş gününde sonuçlandırırken, İstanbul Başkonsolosluğu 7 ila 15 gün, Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu 4 ila 10 gün arasında karara bağlar. Konsoloslukların resmî tatil günler, dönemsel yoğunluklar, randevuların dolu olması gibi etkenler bu sürenin uzamasına neden olabilir. 

Yaşadığınız şehre göre başvurunuzun hangi konsolosluk tarafından değerlendireceğini öğrenmek için, Yunanistan Konsoloslukları sayfamızı inceleyebilir, güncel başvuru sonuçlanma sürelerini öğrenmek için, şubelerimizden size en yakın olanı arayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sayfamızın bu kısmında, Yunanistan turist vizesi hakkında en çok sorulan ve araştırılan soruları sizleri için yanıtlamaya çalıştık. Aklınızdaki sorunun yanıtını sayfamızda bulamazsanız, Yunanistan Vizesi genelinde sorulan soruları yanıtladığımız Sık Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yunanistan Kapı Vizesi Var Mı?

Ne yazık ki hayır, Yunanistan turistik vizesinin kapıdan alınması söz konusu değil. Konsolosluk üzerinden başvuru yapılarak Schengen vizesi edinilmesi gerekir. Kapı vizesi uygulaması, sadece belirli adalara giriş yapmaya izin veren Yunanistan Adalar Vizesine başvurulması halinde uygulanır.

Yunanistan Turistik Vize Kaç Günlük Çıkar?

Yunanistan turistik vizesinin süresine konsoloslukları karar verir. Bu kapsamda talep ettiğiniz tüm süreyi kapsayacak şekilde vize verilebileceği gibi, daha kısa süreli ya da uzun süreli vize de verilebilir.

Yunanistan Schengen Vizesi en fazla 5 yıl için düzenlenebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, vizenizin süresi ne kadar olursa olsun, son 180 gün içinde 90 günden daha fazla konaklama yapılamaz. Vize süresinin alt gün sınırı ise yoktur. Talep edilmesi durumunda bir günlük vize de verilebilmesi mümkündür.

Atina ve Selanik’e Turistik Gezi İçin Vize Gerekiyor Mu?

Evet. Yunanistan’ın başkenti olan Atina’ya ve Atatürk’ün doğduğu evin bulunduğu Selanik şehrine gitmek isteyen Bordo pasaport sahiplerinin Yunanistan Vizesi alması gerekir. Yeşil, Gri ve Siyah pasaportu olanların vize almaları gerekmez.

Yunanistan’a Günü Birlik Yolculuk Yapacağım. Yunanistan Günlük Vize Alabilir Miyim?

Yunanistan günlük vize olarak kategorilendirilmiş bir vize yoktur. Bu nedenle, Yunanistan turistik vize başvurusundaki tüm süreçleri tamamlayarak, başvuru yapmalısınız. Tercihen konaklama gün sayısını bir gün talep edebilirsiniz.

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.