Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Sınır komşularımızdan birisi olan Yunanistan hem coğrafi hem de kültürel yakınlığı nedeniyle ülkemizden çok sık ziyaretçi kabul etmekte. Bu ziyaretlerde edinilen dostluklar Yunanistan için Arkadaş ziyaret vizesi ihtiyacı doğuruyor. Buna ek olarak, Yunanistan’da yaşan aile üyelerini ziyaret etmek isteyen yolcuların da başvuru yaptıkları kategori, Yunanistan Aile Ziyaret Vizesidir. Tek girişli, çift girişli ya da çok girişli olarak düzenlenebilir. En fazla 5 Yıl süreli olarak düzenlenebilen Yunanistan Ziyaret Vizesi, altı ay içinde maksimum doksan gün konaklama imkanı tanır. Doksan günden uzun sürecek seyahatler için, Yunanistan ulusal vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan Ziyaret Vizesi Kime Gerekir?

Yunanistan seyahatlerinde otelde konaklamaya yapmak istemeyen, aile fertlerinin ya da arkadaşların yanında kalma planı yapan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Yunanistan Ziyaret Vizesi alması gerekir. Yeşil, Siyah ve Gri pasaport sahiplerinin ise, yapacakları ziyaret için vize başvurusunda bulunmaları gerekmez.

Yunanistan Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ziyaret vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli olan evrakları mesleki detaylarınıza göre aşağıda bulabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular söz konusu olduğunda şubelerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Evraklar

 • Doğru ve eksiksizce doldurulmuş Yunanistan Vize Başvuru Formu.
 • Son 10 Yıl içinde alınan, en ez iki boş sayfası bulunan Pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, başka bir vizede kullanılmamış Biyometrik Fotoğraf.
 • Kimlik Fotokopisi.
 • Seyahat Sigortası
 • Vize başvuru Dilekçesi
 • E-Devlet üzerinden alınmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Yunanistan’dan edinilen Vize Talep Yazısı
 • Yunanistan’dan başvuru sahibi adına düzenlenmiş Orijinal Davetiye.
 • 18 Yaşından küçük olunması halinde, Muvafakatname.
 • Uçak rezervasyonu

Mesleki Belgeler

 • SSK’lı Çalışanlar: Güncel Tarihli Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, 3 Aylık Maaş Bordrosu ve 4A Hizmet Dökümü
 • Şirket Sahipleri: Vergi Levhası, İmza Sirküsü, Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi
 • Emekliler: E-Devlet Üzerinden alınan Emeklilik Belgesi ve Emeklilik Maaş Belgesi
 • Kamu Çalışanları: Elektronik ya da ıslak imzalı görev yazısı, izin belgesi, üç aylık maaş bordrosu ve 4A Hizmet Dökümü
 • Çiftçiler: Çiftçilik Belgesi ve mevcut olması halinde Hayvan Tescil Belgesi
 • Ev Hanımları: Sponsor dilekçesi ve sponsorun mesleğine göre yukarıda iletilmiş evraklar.
 • Öğrenciler: Öğrenci belgesi, sponsor dilekçesi ve sponsorun mesleğine göre yukarıdaki iletilen belgeler

Finansal Detaylar

Vize başvuru evraklarının içinde finansal durumun ifade edildiği belgelerin de sunulması gerekir. Bu evrakların en önemlisi banka hesap dökümü olmakta birlikte, son 3 aylık banka dökümü sunulmalıdır. Başvurunun kabul edilebilmesi için banka hesaplarında en 5.000 TL’lik tutarın bulunması istenmekte. Eğer sponsor üzerinden başvuru yapılacaksa, sponsorun her finanse edeceği yolcu için 5.000 TL’ye sahip olması beklenir. Kira gelirine sahip kişilerin kira kontratlarını ve tapu fotokopilerini sunması da tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, banka hesaplarına ait dökümün, Yunanistan vizesi için alınan randevu tarihi itibariyle en geç 7 gün içinde alınmış olması gerekir. Vize randevu zamanı 7 günden daha eski tarihe sahip banka hesap dökümleri kabul edilmemektedir.

Yunanistan Ziyaret Vizesi Ücreti

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesinin ücreti, diğer vize ücretleri ile benzerlik gösterir. 12 Yaş altındaki yolcular için sadece 20 Euro başvuru merkezi ücreti ödenirken, 12 yaş üzerindeki yolculardan 80 Euro konsolosluk harcı ve 20 Euro Başvuru merkezi ücreti olmak üzere toplamda 100 Euro bir masraf söz konusudur.

Diğer vize ücretleri ve detaylı bilgilendirme için Yunanistan Vize Ücreti sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yunanistan Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Ziyaret vizesinin işlem süresi değerlendirildiği konsolosluğa göre farklılık gösterir. Ankara Büyükelçilği ve İzmir Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilen vize başvuruların sonuçlanması 4-10 iş gününü bulabilirken, İstanbul Başkonsolosluğunda bu süre 15 iş gününe kadar uzayabilir. Yunanistan Edirne Başkonsolosluğunda ise bu süre genellikle 2-3 iş günüdür.

Zaman zaman söz konusu olan yoğunluklar ya da ek evrak talebi gibi durumlar bu sürenin uzamasına neden olabilir ve tatil dönemleri nedeniyle de bu süreler değişebilir. Seyahat planlarınızın bu gibi süreçlerden etkilenmemesi için Yunanistan Ziyaret Vizesi Başvurunuzu en geç 1 ay önceden başlatmanızı ve Yunanistan Konsoloslukları Resmi Tatil Günleri sayfamızı incelemenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yunanistan’dan Davetiye Nedir? Nasıl Alınır?

Yunanistan’dan avetiye alabilmek için öncelikle sizi davet eden kişinin ya Yunanistan vatandaşı ya da Yunanistan da geçerli ikamet iznine sahip biri olması gerekir. Kısa süreli yolculuklar için giden birisi sizin adınıza davetiye edinemez.

Davetiyenizin hazırlanması için Yunanistan Davetiye Formu olarak isimlendirebileceğimiz belgenin, sizin bilgileriniz ile doldurulması gerekir. Bu belge doldurulduktan sonra ise sizi davet edecek kişinin, kendine en yakın emniyet müdürlüğüne giderek belgeyi onaylatması gerekir. Belge, onaylanmasının ardından size ulaştırıldığında, Yunanistan Vize Başvurusu için kullanılabilir olacaktır.

Yunanistan’dan Davetiye Alamıyorum, Yine de Ziyaret Vizesine Başvurabilir Miyim?

Yunanistan’a yapacağınız yolculuğun ziyaret vizesi olarak değerlendirilebilmesi için davetiye mutlak şarttır. Bu davetiye hem sizin seyahat tarih aralıklarınızı, hem konaklayacağınız yeri, hem de davetli olarak ülkeye gitmek istediğinizi belgeler. Davetiyeniz olmadığına bu bilgileriniz tutarsızlaşacak ya da desteklenemeyeceği için davetiyesiz ziyaret vizesine başvuruda bulunamazsınız.

Davetiyeyi Gönderen kişi Bana Sponsor Olabilir Mi?

Yolculuk süresinde yapılacak olan harcamaların, sizi davet eden kişi tarafından finanse edileceğini ifade edebilirsiniz. Bu durumda davetiye hazırlanırken masrafların davet eden tarafından karşılanacağını belirtilmeli ve davetiyeye bu detay eklenmelidir. Tercihen, varsa destekleyici doküman olarak arsa, tapu gibi taşınmazların fotokopilerinin konulması önerilir.

Yunanistan vize başvuru formu doldururken de ilgili bölüm olan 33.Sorunun bulunduğu bölümü, durumunuza uygun olacak şekilde bilgi girişi sağlamalısınız.

Yukarıdaki ilettiğimiz bilgiler, sunabileceğimiz hizmetlerin küçük bir kısmını oluşturur. Aklınıza gelen tüm soruları bize iletebilir ve çözüm talep edebilirsiniz. Size en yakın şubemizle iletişime geçmek için Şubelerimizi inceleyebilir, ya da Merkez ofisimizle iletişim kurabilirsiniz.

Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi Banner

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.