Schengen Vizesi

Avrupa vatandaşı olan bireylerin vize ve pasaport gereksinimi olmaksınız serbestçe seyahat edebileceği bölgeyi ifade eder. Anlaşmanın ilk adımları Fransa ve Almanya tarafından 17 Haziran 1984 yılında atılmış, yapılan çalışmalar sonucunda beş ülke tarafından 14 Haziran 1985 tarihinde Lüksemburg’daki Schengen köyünde imzalanmıştır. Schengen anlaşmasına kuruluş aşamasında dahil olanlar Fransa, Belçika, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg ülkeleridir.

Schengen Ülkeleri

Ülkelerin kendi iç sınırlarını kaldırmasına yönelik uygulama ise yaklaşık 5 yıl sonra 19 Haziran 1990 tarihine denk gelir. Bu tarihten itibaren Schengen ülkeleri tek tip vize uygulamasına geçmiş, Schengen bilgi sistemi olarak isimlendirilen veri tabanını tüm üye ülkeler kullanmaya başlamıştır.

İtalya 27 Kasım 1990, Portekiz ve İspanya 25 Haziran 1991, Yunanistan ise 6 Kasım 1992 yılında Schengen anlaşmasına dahil olarak ilk genişlemenin parçası olmuşlardır.1995 ve 1996 yıllarında Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç katılım sağlayan diğer ülkeler oldular.

Genişlemesini sürdüren Schengen Bölgesinde 2020 Yılı itibariyle 26 ülke bulunur. Bunlar Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya, İsviçre ve Lihtenştayn ülkeleridir.

Schengen’e Dahil Olmayan Avrupa Ülkeleri

Bir ülkenin Avrupa Birliğine üye olması Schengen Bölgesine dahil olduğu anlamına gelmemekte. AB pasaport sahipleri Schengen ülkelerine vize gerekmeksizin yolculuk yapabilirken, Schengen üyesi olmayan AB üye ülkelerinin vizeleri sadece kendi ülkelerinde geçerlidir.

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan AB üyesi olmalarına rağmen henüz Schengen bölgesine dahil olmayan ülkelerdir. Kıbrıs Adası da, benzer şekilde politik sorunların uzantıları nedeniyle Avrupa Birliğine dahil olup Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelerdendir.

Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler

Schengen’e Dahil Edilmemiş Özel Bölgeler

Fransız Guyanası, Guadeloupe, Martinique, Reunion, Saint Martin,Fransız Polinezyası, Fransız Güney ve Antartika Toprakları, Kaledonya, Saint Wallis ve Futuna Adaları bölgeleri Fransa’ya bağlı olmalarına rağmen Schengen Bölgesine dahil değildir. Bu nedenle buraya yolculuk yapacak olanların bu bölgelerin kendi vize politikaları gereğince vize edinmeleri gerekir.

Bonaire, Saint Eustatius, Karayip Hollandası, Aruba, Curaçao ve Sint Maarten Hollanda’ya bağlı bölgeler olmalarına karşında ne AB ne de Schengen Bölgesine dahildirler. Bu bölgelerin her birinin kendi vize politikaları vardır ve bu politikalara göre vize edinilmesi gerekir.

Norveç’e bağlı bulunan ve 40 kadar ülkenin üzerinde yerleşim kurmasına izin verilen Svalbard Adaları da istisnalar dahilindedir. Avrupa Birliği ya da Schengen Bölgesine dahil olmayan Svalbard adalarının vize politikası yoktur. Bölgeye giriş için Schengen vizesi gerekir fakat daha önce o vize ile bir Schengen ülkesine giriş şartı aranır.

Faroe Adalar ve Grönland Adaları Danimarka’ya bağlıdır fakat AB ya da Schengen katılımcısı değildirler. Danimarka Vizesi ile de girilmeyen bu bölgelere sadece Nordik Pasaport Birliğine üye olan ülke vatandaşları kimlikle girebilmektedir.

Yunanistan ülkesi tarafından Schengen kapsamında verilen vizeleri aşağıda bulabilir, vize başvurusu için 0212 963 22 95 numaralı telefondan merkez ofisimizi arayabilir ya da şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.