Yunanistan Konsoloslukları

yunanistan konsolosluğu

Sayfamızdan Yunanistan Büyükelçiliği ile Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul'un, Yunanistan Başkonsolosluğu İzmir'in ve Yunanistan Konsolosluğu Edirne'nin, Türkiye’deki faaliyetleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsolosluğu vize işlemlerinin yanı sıra vekaletname, pasaportlar, apostille, evlenme işlemleri, taşınma belgesi, daimi ikamet eden kişi için askere alınma hakkındaki belge, Türkiye’deki SGK’da kullanılmak üzere Yunan sigorta kurumlarında sigortalı olduğunu gösteren belge, “aynıyet” belgesi, doğum İşlemleri, daimi ikametleri dış ülkede bulunan kişilerin mülkiyetlerine ait özel kullanım taşıtlarının Yunanistan’da dolaşımları, Türk hukukuna göre resmi nikâhın kıyılabilmesi için askerlik harici kullanılmak üzere “daimi yurtdışı ikamet” belgesi, Vergilendirme ikametgahi Tasdiknamesi gibi konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Yunanistan Başkonsolosluğu

Yunanistan Başkonsolosluğunun İstanbul’da 2 binası vardır. Siniosoğlu Konağı ve Sismanoglio Megaro. Siniosoğlu Konağı 90 yılı aşkın bir süredir diplomatik hizmet vermektedir. Siniosoğlu Konağı Turnacıbaşı sokak 22 numarada bulunur. Yunanistan Konssolosluğu konsolosluk ve vize işlemleri Siniosoğlu Konağı’nda verilmektedir.

Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesinin üzerindedir. Bina 1973’te korunmaya alınmış ve 2004 yılına kadar hizmet vermemiştir. 2004 yılında yenilenmiş, bu tarihten beri Yunanistan İstanbul  Başkonsolosunun ikametini bünyesinde barındırmakta  ve birçok kültürel ve eğitici etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu yalnızca aşağıdaki illerde ikamet eden başvuru sahiplerine hizmet vermektedir.

İstanbul, Bolu, Samsun, Trabzon, Zonguldak, Çanakkale, Artvin, Bartın, Bayburt, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Yalova, Zonguldak.

İstanbul başvuru merkezi üzerinden başvurunuzu tamamlayacaksanız ve sunduğunuz evraklar bu illerin dışında ise yetki alanındaki iller dahilinde yaşadığınızı isminize kayıtlı son 6 ay içinde alınmış fatura ile kanıtlamanız gerekecektir.

Yunanistan vize başvurularında konsoloslukların yetki alanı sınırlaması vardır. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri ilin bağlı olduğu başvuru merkezinden işlemlerini tamamlayabilirler. 

Yunanistan Büyükelçiliği Ankara

Yunanistan Büyükelçiliğinin yetki alanına; İstanbul ve İzmir Başkonsoloslukları ile Edirne Konsolosluğunun yetki alanlarına girmeyen Türkiye’nin diğer illerinin hepsi dahildir. Yunanistan Büyükelçiliği, Ankara Çankaya bölgesine bağlı Gaziosmanpaşa semtinde Kazım Özalp Mahallesi'nde yer almaktadır. Çankaya, Ankara'nın merkezinde bulunmaktadır, ulaşım açısından kolay ulaşılaiblir bir bölgede yer almaktadır. 

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanında olan 45 ili kapsamaktadır.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri,  Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat.

Yunanistan Konsolosluğu İzmir

Yunanistan Konsolosluğu İzmir Türkiye’nin 12 ilinden gelen başvuruları kapsamaktadır.

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Balıkesir.

Yunanistan Konsolosluğu Edirne

Yunanistan Konsolosluğu Edirne Türkiye’nin 3 ilinden gelen başvuruları kapsamaktadır.

Edirne, Tekirdağ, Kırklareli

Yunanistan Konsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan Konsolosluğu vize işlemleri iki türlü olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kısa süreli bir “Schengen vizesi” veya 90 günden daha uzun süreli ikamet vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yunanistan Konsolosluğundan vize işlemlerini şahsen yapabilirsiniz. Yunanistan Başkonsolosluğu şahsen yapılacak başvurularda randevu sistemiyle hizmet vermektedir. Detaylı bilgiyi Yunanistan Başkonsolosluğundan alabilirsiniz.

Gürcistan ve Ukrayna biyometrik pasaportuna sahip başvuru sahipleri Yunanistan’a vizesiz seyahat edebilirler.

Başvuru sahiplerinin parmak izlerinin son 3 yıl içinde Schengen Vize Bilgi Sistemi’ne kaydedilmiş olması halinde başvuruda şahsen bulunmanıza gerek kalmaksızın işlemlerinizi vize servisleri aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. 

Yunanistan vize başvurusu, konsolosluğun belirlediği kurallar çerçevesinde, başvuru sahibinin planladığı seyahatten en az 15 gün önce ve planlanan seyahatin başlangıcının üç ay öncesinden daha erken olmayacak şekilde tamamlanmalıdır. Seyahat tarihine 15 günden az kalmış başvurular kabul edilmemektedir.

Yunanistan vize başvuruları 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde 30 güne kadar; özel inceleme gerektiren durumlarda 60 güne kadar çıkabilir. 

Vize değerlendirme süresi boyunca konsolosluk başvuru sahibinden ilave belge talebinde bulunabilir ve başvuru sahibini görüşmeye çağırabilir.

Pasaportu teslim alan başvuru sahibi vize sayfasında yer alan bilgileri kontrol etmelidir. Herhangi bir hata tespit edilirse direkt olarak konsolosluk bilgilendirilmelidir. 

Yunanistan Konsolosluğu Pasaport İşlemleri

Türkiye’de ikamet eden Yunan vatandaşların pasaport tanzimi için gerekli olan dilekçeler Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul’da toplanmaktadır. Yunanistan Başkonsolosluğunda pasaport yenileme talebinde bulunmadan önce randevu alınması gerekmektedir.  Yunanistan pasaportlarında 26 Ağustos 2006 tarihinden sonra Avrupa Birliği formatına uygun, biyometrik verileri içeren çip sistemi bulunmaktadır. 

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi sorun.

Müşteri temsilcilerimiz sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Tüm hakları saklıdır.